OTOPARK SU YALITIMI (OTOPARK SU İZOLASYONU) NEDİR?

Günümüzde tüm yapılarda, kat mülkiyeti sahiplerinin yaşam konforunun yükseltilmesi ve yapı konforunun artırılması için otopark uygulaması oldukça yaygınlaşmıştır.

Gün içerisinde yoğun olarak yaya ve araç trafiğine maruz kalan otoparkların eksiksiz olarak imal edilerek otopark su yalıtımının (otopark su izolasyonunun) yapılması önem arz etmektedir.

Otoparklar imal edilirken beton eğimleri mimariye uygun yapılmalı, süzgeç imalatları doğru şekilde yapılmalı ve bina birleşim noktaları ile dilatasyon kotu mühendislik bilimine uygun şekilde yapılmalıdır.

Otopark su yalıtımında araç ve yaya trafiğine karşı dayanıklı ve uzun ömürlü su yalıtımı (su izolasyonu) ürünleri kullanılmalıdır.

İster açık, ister kapalı otopark olsun her nitelikte ki otoparklarda uzun yıllar donatıyı su yalıtım (su izolasyonu) sorunlarına karşı korumak gereklidir.

Otoparklar için su yalıtımı ürünleri seçilirken yoğun araç ve yaya trafiği sebebiyle yüksek oranda aşınma göz önünde bulundurularak o şartları sağlayan su yalıtımı ürünleri tercih edilmelidir.

Araç yolları beton yapısı su ve klorüre karşı korunmalıdır.

Su yalıtımının yanı sıra araç ve yaya yolları yapılırken kar ve buza karşı kayganlığı önleyen beton yüzeyi yapılmalıdır.

Otopark su yalıtımında su yalıtımı malzemesi seçilirken yüksek aşınmaya karşı dayanıklı, kar ve buzdan etkilenmeyen su yalıtımı malzemeleri seçilmelidir.

Şayet otopark su yalıtımı beton yüzeyine uygulanacaksa mutlaka UV dayanımı olmalıdır.

Özellikle rampa girişleri aşırı derecede su girişi ve aşınmaya maruz kalacağı için rampa girişlerinin su yalıtımına büyük önem verilmelidir.

Bir diğer önemli konu son yıllarda anlık ve aşırı şekilde yağan yağmur sularının hızlı şekilde alandan uzaklaştırılması için güçlü bir drenaj imalatının yapılması en önemli gerekliliktir.

Özetle yapı, temelden çatıya, otoparktan balkona, su deposundan asansör kuyusuna bir bütündür. Bu bütünlüğün suyun oluşturacağı korozyona karşı korunması gereklidir.

Otoparklarda istenilen en temel şeyler, otopark yüzeyinde suyun birikmemesi, suyun hızla drene edilmesi ve otoparklarda su kaçaklarının olmamasıdır.

Otoparkların uzun yıllar su kaçağı olmadan kullanılması için su yalıtımının uzun ömürlü, dayanıklı ve işlevsel olması gerekmektedir.

Ankara su yalıtımı firması olarak yeni imal edilen otoparklarda, eski otoparklarda, katlı otoparklarda ister yeni su yalıtım imalatı olsun, ister yenileme otopark su yalıtımı imalatı olsun, su yalıtımı malzemesi seçiminden su yalıtım uygulamasına kadar ülkemizin her bölgesinde uzman ve yetişmiş ekibimizle hizmet vermekteyiz.