PERDE SU YALITIMI (PERDE SU İZOLASYONU) NEDİR?

Betonarme yapıların perdelerinin (perde duvarlarının) maruz kaldığı sudan su yalıtım ürünleri ile korunması için yapılan su yalıtımı uygulamasıdır.

Perde su yalıtımı (izolasyonu) da diğer tüm su yalıtımı uygulamaları gibi oldukça önemli ve özenle yapılması gereken bir su yalıtımı işlemidir.

Doğru detay, doğru malzeme ve doğru işçilikle yapılmayan perde su izolasyonları (perde su yalıtımı) yapının kullanıma başlamasından sonra ciddi anlamda soruna yol açabilir.

Yapıların etrafında biriken sular uygun drenaj su yalıtımı ile tahliye edilip, perde su izolasyonu (perde su yalıtımı) yapılarak koruma altına alındıktan sonra uygun dolgu malzemeleri ile kapatılmalıdır.

Genellikle perde su yalıtımı işlemi, su yalıtımı ve ısı yalıtımı birlikte yapılarak tamamlanır.

Su yalıtım uygulaması yapıldıktan sonra xps veya poliüretan ısı köpüğü uygulaması yapılıp ardından drenaj levhaları döşenerek perde su yalıtımı uygulaması tamamlanır. Perde izolasyonu tamamlanan yapının su yalıtımı ve ısı yalıtımı sistemi, suyun yol açacağı korozif etkilere karşı bariyer görevi görür. Perdenin içerisine su alması hem donatının çürümesine yol açar hem de yapının perde gerisindeki yapı sistemi uygulamalarına ciddi zarar verir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi, üretici firmaların ürün çeşitliliğinin artması, uygulama yöntemlerinde yenilikçi kolay uygulanabilen su yalıtımı sistemlerinin sektörde sıklıkla yer alması, perde su yalıtımının başarılı olması olasılığını artırmaktadır.

Perde su yalıtımında bitüm esaslı membranlar, pvc membranlar, polyurea su yalıtım sistemi, tam elastik çimento esaslı yalıtım ürünleri, polimer esaslı su yalıtım ürünleri gibi pek çok ürün alternatifi mevcuttur.

Bunun yanı sıra perde su yalıtımı yapılan yüzey alanı, dolgu yapılırken darbe ile zarar görmesine yol açmaması için dikkatli bir şekilde dolgusu yapılmalıdır. Aynı zamanda perde dolgularında kullanılan dolgu malzemelerinin su tutucu özelliğinin olmaması gerekmektedir.

Perde su yalıtımında en önemli husus da drenaj sisteminin mimariye uygun yapılmasıdır. Yapılardaki en temel kural yapıya gelen suyun hızlı bir şekilde drene edilmesidir. Bu sebeple drenaj sistem döşenirken drenaj borularının uygun keçe ile sarılması, drenaj borularının alt ve üst çakıl sisteminin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Perde su yalıtımı detaylarında genellikle yapılan hataların başlıcaları, tij deliklerinin doğru tamir malzemeleri ile kapatılmaması, ampatman ve perde birleşimine tamir harcı ile veya pah bandı ile pah yapılmaması, segregesyonların tamiratlarının yapılmaması, doğru malzeme seçiminin yapılmaması, işçilik hataları, bölgesel malzeme seçiminde yapılan hatalar, su basıncının hesaplanmadan ürün seçimi yapılmaması gibi pek çok etken mevcuttur.

Bilindiği üzere yapı, kullanıma açıldıktan sonra çevre peyzaj uygulaması tamamlanır, bina sakinleri mülklerine taşınır ve yaşam başlar. Doğru bir şekilde yapılmayan perde su yalıtımında sorunların ortaya çıkmasıyla çok pahalı bir su yalıtımı ve tamiratla karşılaşılmasına sebep olur. Özellikle yaşam alanı başlamış, peyzajı tamamlanmış, çevre düzenlemesi bitmiş yapılarda perde yalıtımı yapılması oldukça güç ve pahalıdır. Çünkü her yapı sakini yaşamaya başladığı yaşam alanında yeniden inşaat tadilatı olmasını istemez.

Bu sebeplerden dolayı perde su yalıtımı uygulamasında doğru malzeme, doğru işçilik seçimi en önemli detaydır.

Ankara su yalıtımı firması olarak tecrübeli ekimizle, doğru iş ve tecrübe sloganıyla çıktığımız bu yolda Ankara’ da ve çevre illerde detayına uygun su yalıtımı uygulamaları yapmaktayız.