ŞEFFAF SU YALITIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Tüketici ve kullanıcılardan yapılan geri dönüşlerde teras üzeri uygulanan şeffaf su yalıtımı uygulamalarında su yalıtımı başarı oranı maalesef düşük kalmaktadır. Pek çok şeffaf su yalıtımı ürününün uygulandığı yüzeye aderans sağlamadığı, yüzeyden kalktığı, yırtıldığı gözlemlenmiştir.

Şeffaf su yalıtımında uygulamalarında sorunun çözülüp, su yalıtımı probleminin ortadan kaldırılması için;

  1. Su yalıtımı probleminin neden kaynaklandığı doğru tespit edilmelidir.
  2. Teras üzeri seramik kaplanan yüzeydeki eksiklikler tamamlandıktan sonra uygulama yapılmalıdır.
  3. Kullanılacak şeffaf su yalıtımı ürününün msds (güvenlik bilgi formu) ve tds (teknik bilgi formu) leri dikkatle incelenerek doğru ürün olmadığı belirlenmelidir.
  4. Şeffaf su yalıtımı ürününün kara, buza ve tuza karşı dayanımı araştırılmalıdır.
  5. Şeffaf su yalıtımı öncesi yüzey hazırlığı yapılmalıdır.
  6. Şeffaf su yalıtımı ürünü, su yalıtımı konusunda uzman ekiplerce yepılmalıdır.
  7. Şeffaf su yalıtımı ürününün güneş ışığına (UV) dayanımı kontrol edilmelidir.

Seramik ve fayans gibi fabrikasyon taşlar 1100 C derece üzeri ısıl işleme tabi tutularak imal edildiğinden granit ve mermer taşlar ile karıştırılmamalıdır. Yani granit üzerinde başarılı olan şeffaf su yalıtımı ürünü seramik üzerinde aynı başarıyı sağlayamayabilir. Ayrıca ısıl işlemde üzeri sırla kaplı seramikler su geçirimsiz olarak üretilir. 

Seramik kaplı teraslarda suyu alt tabakaya geçiren alanlar derzler, süzgeç etrafları, soğuk derzler ve diğer birleşim detaylarıdır. 

Üzeri sırla kaplanmış seramik yüzeylerde şeffaf su yalıtımı yapmak yerine derz, soğuk derz, kapı, eşik gibi detaylardaki sorunlara daha fazla odaklanılmalıdır. Seramik derzleri, yatay ve dikey birleşim noktaları, kapı eşikleri tadilatı yenilenerek beton içi kristalize su yalıtımı ürünleri ile su yalıtımı yapılabilir. Bununla birlikte seramik veya fayans üzerine kaplama su yalıtımı yapılacak ise, astar uygulaması yapıldıktan sonra iki kat şeklinde rulo veya sprey kullanma şeklinde su yalıtımı uygulaması yapılabilir.