SERAMİK ÜZERİ SU YALITIMI

Seramik doğada elde edilen kil, kuvars, feldspat ve kaolin maddelerinin karıştırılmasıyla elde edilir. Bu maddeler preslenip yüksek dereceli fırınlarda pişirilmesiyle imal edilir. Seramikler sırlı ve sırsız olarak imal edilebilir. 

Yapılarda su yalıtımı yapılmadan önce su yalıtımı yapılacak yüzeyin niteliğinin yani yapısının bilinmesi çok önemlidir. Çünkü seçilen su yalıtımı ürününün yapılan alana sorunsuz bir şekilde aderans sağlaması gerekir.

  • Su yalıtımı yapılıp, üzeri seramik ile kaplanan bir alanda su yalıtımı sorunu yaşanırsa bu sorun nasıl çözülecektir?
  • Şeffaf su yalıtımı ürünlerinden hangisi kullanılmalıdır?
  • Şeffaf su yalıtımı ürünleri nasıl uygulanır?
  • Şeffaf su yalıtımı ürünleri sıcaktan ve soğuktan etkilenir mi?
  • Şeffaf su yalıtımı ürünleri güneş ışığından etkilenir mi?

Gibi tüketiciler tarafından pek çok soru gelmektedir. 

Su yalıtımı tamamlanmış, seramik kaplama yapılmış teras, balkon ve damlarda su yalıtımı problemi ortaya çıkmışsa öncelikle su yalıtımı probleminin sebebinin ne olduğuna dair bir keşif ve tespit yapılmalıdır. Süzgeçler, derz noktaları, soğuk derz birleşim alanları ve kapı eşikleri en çok zafiyet yaşanan dolayısıyla su yalıtımı problemine neden olan noktalardır. Bu noktalarda eksiklik ya da sorun tespit edilemiyorsa teras bir bütün olarak yalıtılmalıdır. 

Seramik kaplı teraslarda su yalıtımı yapılırken genellikle dört yöntem uygulanır.

  1. Teras, seramik ve şap dahil sökülüp yeniden imal edilir.
  2. Alt zemin sağlam ise seramikler sökülür, su yalıtımı yapılur ve seramik imalatı yeniden yapılarak işlem bitirilir.
  3. Seramikler üzerine şeffaf su yalıtımı uygulaması yapılır.
  4. Seramik üzerine polyurea veya poliüretan kaplama yapılır.

Ancak teras imalatına bütçesinden ciddi bedel ödeyen yapı kullanıcısı, terasında oluşan su yalıtımı problemini gidermek için, daha ekonomik, pratik ve kolay bir şekilde çözerek su yalıtımı probleminden kurtulmak istemektedir. Çünkü yaşam devam eden evde yeniden kırım, döküm, moloz, şap ve beton işlemleriyle uğraşmak istemez.

Son yıllarda su yalıtımı sektöründe bahsedilen bu zahmetli imalatları ortadan kaldırmak, fayansla/seramikle kaplanmış  teraslarda su yalıtımı sorunları kolay ve pratik şekilde çözmek için çok sayıda şeffaf su yalıtımı ürünleri tüketicinin kullanımına sunulmuştur. Bu ürünlerin bir kısmı direk son kullanıcının uygulayabileceği ürünler olduğu gibi bir kısmı da ustalar ve tecrübeli ekipler marifetiyle uygulanabilir ürünlerden oluşmaktadır.