Günümüzde yeni yapılar imal edilirken daha konforlu, estetik, kullanışlı vb. gibi pek çok detaya daha fazla önem verilmektedir. Gelir seviyesinin artması, yaşam standardının yükselmesi mimaride daha yenilikçi yapıların inşaa edilmesini berabrinde getirdi. Bu durum kendisini teras ve çatı uygulama detaylarında da göstermeye başladı.

Klasik osb üzeri kremit çatı uygulamasının yanında kenet çatı ve açık teras çatı uygulamaları da sıklıkla tercih edilmektedir. Açık terasların hem yeşil çatı hem de sadece betonarme olarak imal edilmesi betonarme teraslarda su yalıtımının titizlikle yapılmasını gerektirmektedir. Çünkü ister ticari amaçla isterse konut olarak yaşam alanı başlayan hiçbir yaşam alanında kullanıcılar teras çatısının su almasını istemez. Bu durum hem psikolojik hem ekonomik hem de yaşam alanı etkileyen büyük bir problemdir. 

Betonarme teraslarda bitüm membran, proof membran, polyurea, poliüretan ve polimer özellikli pek çok su yalıtımı ürünüyle oluşabilecek su yalıtımı sorunlarının önüne geçilmektedir. Betonarme teras su yalıtımında kolay tamir edilebilen, kar, buz ve güneş ışığından etkilenmeyen su yalıtımı ürünleri tercih edilmesi ilerleyen yıllarda meydana gelecek veya gelmesi muhtemel su yalıtımı sorunlarının kolay ve ekonomik şekilde çözülmesine yarar sağlar.