Genel anlamda yüzeylerin epoksi reçine ile kaplanması işlemidir. Beton yüzeye, metal yüzeye, sağlam ve deforme olmamış ise seramik veya karo kaplı yüzeye uygulanabilir. Her bir yüzeyin kendine ait bir uygulama detayı vardır. 

Sağlam, dayanıklı, temiz ve hijyenik, kullanımı kolay kaplama çeşidi olması dolayısıyla işletmeler ve yapı sahipleri tarafından tercih edilmektedir. Epoksi zemin kaplama çeşitleri içerisinde anti-statik epoksi zemin kaplama, portakal desenli epoksi zemin kaplama (tekstürlü epoksi zemin kaplama), self levelling epoksi zemin kaplama, şeffaf epoksi zemin kaplama, multi-layer epoksi zemin kaplama ve 3D epoksi zemin kaplama yer almaktadır. 

Epoksi zemin kaplama genel olarak , yüzeye epoksi astar uygulaması ile başlar ardından arakat epoksi uygulaması ve son kat epoksi uygulaması olarak sonlandırılır. Epoksi uygulanacak yüzey metal ise metal astarı seçilmelidir. 

Epoksi zemin kaplama yapmadan önce yüzey hazırlama işlemleri titizlikle gerçekleştirilmelidir. Ayrıca epoksi zemin kaplama yapılacak alanda kimyasal madde veya asidik madde kullanımı var ise epoksi zemin kaplama malzeme içeriği mutlaka kimyasala ve asitlere karşı dayanımı içermelidir.