Teras su yalıtımı ve çatı su yalıtımı nedir?

Teras su yalıtımı ve çatı su yalıtımı, teras su izolasyonu ve çatı su izolasyonu diye de tabir edilen, yapıların enerji verimliliğini artırmak ve ısı kaybını önlemek için terasa ve çatıya ısı yalıtımından sonra yapılan su yalıtım malzemesi uygulanması işlemidir.

Yapıların terasları ve çatıları yağış ve güneşten en çok etkilenen bölgeleridir. Teras ve çatılarda oluşabilecek su kaçakları hem terasa hem de yapıya zarar verebileceği gibi zaman içinde donatının korozyona uğraması sonucu deformasyona uğramasına ayrıca yapının önemli ölçüde enerji tüketmesine sebep olur.

Yapılarda kullanılan imalatların hasar görmemesi için teras su yalıtımının ve çatı su yalıtımının doğru bir şekilde uygulanması çok önemlidir. Uygun teras su yalıtımı ve çatı su yalıtımı, terasın ve çatının ömrünü uzatmaya, bina yapısının hasar görmesini önlemeye ve mülkün genel değerini artırmaya katkı sunar.

Teras su yalıtımının ve çatı su yalıtımının detayları önemli midir?

Teras ve çatı gibi ıslak hacimlerde uygulanacak teras su yalıtımı uygulamasının ve çatı su yalıtımı uygulamasının detayları belirlenirken; yüzeyin eğimi, alanı, kullanım amacı terasın türü, bitkilendirme yapılıp yapılmayacağı, kullanım alanının maruz kalacağı en düşük ve en yüksek sıcaklıkla rüzgar yükleri, aldığı yağış miktarı, güneşin zararlı ışınları, üzerinde bulunan basınçlı ve basınçsız su etkisi gibi iklim koşullarına bağlı etkiler dikkate alındığında teras su yalıtım sistemi kullanıcıları için mutlaka doğru malzeme seçimi yapılmalıdır.

Teras su yalıtımının ve çatı su yalıtımının kaliteli olmasının etkisi nedir?

Binanın teras ve çatı kısmına yapılan iyi bir teras su yalıtımı ve çatı su yalıtımı sonucunda daha güvenli dairelerde oturmak mümkündür. Aynı zamanda doğru seçilmiş ve uygulanmış teras su yalıtımı ve çatı su yalıtımı yaşam alanınızdaki hayat standartlarının da olumlu yönde etkilenmesini sağlar. Teras su izolasyonu ve çatı su izolasyonu sırasında kullanılan malzemelerin içerisinde insan sağlığına zararlı malzemeler kullanılmamaktadır. Kaliteli işçilik ve malzeme ile birlikte teraslara ve çatılara yapılan su yalıtımı ( teras su izolasyonu ve çatı su izolasyonu) sonucunda binanızın terasına çıkarak, keyifli bir şekilde oturmanız mümkün olacaktır.

Teras su yalıtımında ve çatı su yalıtımında dikkat edilecek hususlar nelerdir?

 • Beton veya şap eğiminin doğru yapılması
 • Dilatasyon imalatının uygun malzemelerle imal edilmesi
 • Köşe birleşim pahlarının yapılması
 • Kaplama imalatı olacak yerlerde genleşme derzlerinin uygulanması
 • Su yalıtımı yapılacak alanın yüzey hazırlığının yapılması
 • Detayına uygun su yalıtımı ürünleriyle uygulama yapılması

Teras su yalıtımında ve çatı su yalıtımında kullanılan su yalıtımı ürünleri nelerdir?

 1. Polyurea su yalıtımı kaplaması
 2. Poliüretan su yalıtımı kaplaması
 3. Membran su yalıtımı kaplaması
 4. Polimer esaslı su yalıtımı ürünleri
 5. Çimento esaslı su yalıtımı ürünleri
 6. Pvc ve benzeri su yalıtımı ürünleri

Her bir su yalıtımı ürünü detaylara uygun seçilmelidir. Günümüz teknolojisinde su yalıtımı ürünleri Ar-Ge çalışmalarında günden güne geliştirilerek uygulamalarda sorunsuz su yalıtımı sağlamaktadır.

Teras su yalıtımı ve çatı su yalıtımı için ürün seçimleri sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Teras su yalıtımında ve çatı su yalıtımında hangi su yalıtımı ürünü seçimi yapılırsa yapılsın mutlaka üzeri doğru malzemeler ile korumaya alınmalıdır.

Örneğin bitüm membran su uygulaması seçilecek ve üzeri açık bırakılacak ise ikinci kat su yalıtımı örtüsü arduazlı membran olmalıdır.

Polyurea su yalıtımı veya Poliüretan su yalıtımı uygulaması yapılacak ise UV dayanımı mutlaka olmalıdır. Su yalıtımı uygulamasında UV dayanımı yoksa üzerine alifatik boya ile koruma altına alınmalıdır.

Çimento esaslı su yalıtımı ürünleri seçilirse ve UV dayanımı yoksa su yalıtımı uygulaması yapılmış alanın üzerine seramik, mermer vb. malzemeler ile kaplama yapılarak korunmaya alınmalıdır.

Su yalıtım örtüleri ve su yalıtımı kaplamaları tüm yapı ile bir bütündür. Yapının yüzey tipinden, eğimine, kullanım amacından, iklim şartlarına, işçilik uygulamasından uygulama mevsimine kadar her faktör doğru su yalıtımı için temel taşlarından biridir.

Ankara su yalıtımı firması olarak tecrübeli ekimizle, doğru iş ve tecrübe sloganıyla çıktığımız bu yolda Ankara’ da ve çevre illerde detayına uygun su yalıtımı uygulamaları yapmaktayız.